Kombim çalışmıyor neden olabilir?

Kombim çalışmıyor neden olabilir?

Kombi çalışmıyor ise, teknik servis çağırmadan önce su basıncı, elektrik ve gaz vanası kontrolleri yapılmalı, arıza olasılığı gözlenmelidir. Kombiler su, gaz ve elektrik sistemlerinin birlikte çalıştıkları karmaşık aletlerdir. Soğuk kış aylarında ortamın ısıtılmasını sağlar ve ayrıca ortama sıcak su temin ederler. Ancak, bakımsızlık veya zamanla parçalarda meydana gelen aşınma dolayısıyla kombilerde bazı sıkıntılar görülebilir. Bu sorunlar yüzünden kombi kimi zaman tam verimle çalışmaz ya da tamamen durur.

Sebep ne olursa olsun bu iki durumda da ısı kaybı yaşanır ve aynı zamanda para kaybedilir. Kombilerin çalışmama durumuyla ilgili birkaç farklı durum olabilir; örneğin kombiden sıcak su gelirken, kaloriferler çalışmaz ya da kombi tamamen sıcak su vermez. Bu tip durumlarda en doğru yol kombi servisini çağırmaktır. Ama kombi servisini çağırmadan önce evde kontrolü kapılması gereken birtakım durumlar da vardır.

Kombi Çalışmıyorsa Yapılacaklar
Sıcak Su Çalışıyor Kalorifer Çalışmıyor: Bu durum fark edildiğinde ilk olarak kombinin bağlı olduğu sigortadan elektrik kontrolünün yapılması gerekiyor.
Yine aynı şekilde doğal gaz vanasının açık olup olmadığı da denetlenmelidir. Kombi üzerinde yer alan kış konumu ve sıcak su konumu ikisi birlikte aktif durumda olmalıdır. (Bazen gözden kaçan ufacık ihmaller yüzünden kullanıcı kombisinin çalışmadığını düşünür.)
Bunun dışında radyatörlerin açık olup olmadığı da denetlenmelidir. Radyatörlerin en az 3 tanesi açık durumda olmalıdır ki, kombi verimli bir şekilde çalışıyor olsun.

Son olarak her şeyin çalıştığından emin olduktan sonra kombiyi resetlemeyi denemelisiniz. Kombi reset tuşu “R” harfi ile ya da üzerinde şimşek resmi olan bir butonla gösterilmiş olabilir. 3 kere resetlemeyi denedikten sonra halen kaloriferler çalışmıyorsa, bu sorunun bambaşka bir durumdan kaynaklandığını gösterir.
Bundan sonrasını kullanıcı değil, işinde uzman profesyonel bir ekip yani kombi arıza servisi halletmelidir.
Kombi Sıcak Su Vermiyor durumunda yukarıda anlatılan işlemlerin hepsi denenmelidir. Ayrıca tesisat borularının açık olup olmadığı kontrol edilmelidir.  Kombinin altından bulunan vanalar:

 • Kalorifer gidiş hattı
 • Kullanım suyu çıkış borusu
 • Doğalgaz borusu
 • Kullanım suyu giriş hattı
 • Kalorifer dönüş hattı

Bu borulardan sol taraftaki 4 ve 5.nin üzerindeki vanalar açık olmalıdır. Son olarak yine resetleme denenmelidir. Tüm işlemlerin ardından kombi halen çalışmıyorsa sorun mutlaka kullanıcının çözemeyeceği kadar detaylı ve hassastır. Kombi servisi çağrılmalıdır. Kullanıcının cihazın içine müdahale etmesi doğru değildir.

Kombi Ateşleme Sorunları
Kombi ateşleme yapmıyorsa doğalgaz kombiye ulaşmıyor olabilir. Çünkü gazın olmadığı durumlarda ateşleme olmaz. Aynı şekilde gazın kombiye ulaşmasıp ulaşmamasını sağlayan vanalarda bir arıza da kombinin ateşleme yapmasını önler. Bu arızalar kombi servisi tarafından giderilir.
Kombiler elektronik kartlarla kontrol edilir. Bunlar kombinin beynidir. Bu sebeple elektronik kartta yaşanabilecek problem ateşlemeye izin vermez.
Kombilerin çalışması için belli basınç aralıklarında olması gerekir. Kombi su basıncı 1 barın altına düşerse kombi ateşleme yapmayabilir.
Kombi fan motorları kombi içerisindeki havanın sirkülasyonunu sağlar. Kombi fan motorunda meydana gelebilecek sorunlar nedeniyle gerekli hava değişimi sağlanamazsa kombi ateşleme yapmayabilir.

Bacalar kombiler için önemlidir. Zamanla ihmalden kaynaklı ve bakımsızlıktan dolayı bacalar pisliklerle tıkanabilir. Bu durumda baca çekişi fazlaca düşer ve kombi ateşleme yapmayabilir. Yine filtrelerin de kontrol edilmesi gerekir.

Kombi Çalışmıyor İse Kombi Servislerinin Önemi
Öncelikle kombinin periyodik bakımlarının yapılması gerekmektedir. Periyodik bakımlar sayesinde bu tip sorunların yaşanmadan önlenebilmesi mümkündür.

Şebeke hattından gelen kireç, toz ya da kirler cihazın çalışmasını engelliyor olabilir. Aynı şekilde bu pislikler zamanlar peteklerde çamurlaşmaya ve tıkanmaya da sebep olur.

Kombi bakım ya da arızaları için eve gelen servislerin kullandığı parçaların kalitesiz ürünler olması sökülüp takılan parçaların tam olarak oturtulamaması gibi profesyonel olmayan davranışlar yüzünden kombi zamanla sorunlar yaşatabilir.

Kombi Çalışmıyor Kırmızı Işık Yanıyor
Kombi çalışmıyor durumlar arıza geçiyor ve kırmızı ışık yanıyorsa bize bir uyarı da bulunur.  Kullanmakta olduğumuz  kombi modeline göre, resetleme yaparak kırmızı ışık yanmasından kombi arızasını kurtarmaya çalışmalıyız. Su basıncını ve gaz vanalarını kontrol ederek kombi çalışmama arızasını gidermeye çalışır. Olmuyor ise kombi servisi çağırmak sureti ile sorunu giderme yolunu seçeriz.

Kombi Çalışmıyor sebepleri nelerdir
Kombi gaz vanası açık mı kapalı mı? ( gaz borusu ile aynı hizada olmalıdır.)
Kombi su basıncı yeterli seviye demi? (1-2 bar arası normal sayılır)
Elektrik şalteri açık mı kapalı mı? (kombi şalteri yukarıda olmalıdır)
Kırmızı ışık yanıp sönüyor mu (evet ise reset yapınız) (R harine basınız ya da çeviriniz)

Kombi çalışmıyor ise öncelikle doğal gaz vanaları ve elektrik bağlantılarını kontrol ederek, neden çalışmadığı ile ilgili küçük arıza tespitleri çok faydalı olabilir. Kombi çalışmama sebepleri çoğu zaman arıza ve tamir gerektiren, bakım sonrası yedek parça değişimi uygulaması ile sonuçlanır. Bu anlamda orijinal yede parçası ve markanın yetkili servisi ile çalışmak son derece önemlidir. Yine de aynı kalitede hizmet veren özel servisler de kombi çalışmama ve diğer arıza durumları için her zaman yardımcı olabilirler.

Kombi arıza yaptığında, çoğu zaman çalışmaz ya da benzer başka sorunlar ortaya çıkarabilir. En çokkombi çalışmıyor gibi arızalar kış ayları ve ısınma ve sıcak su ihtiyacının en yoğu olduğu dönemlerde çıkar, çünkü yıl boyunca en çok bu zamanlarda kombi daha fazla performans göstermek zorundadır. Hem kalorifer hem de sıcak su ihtiyacını yıl boyunca kesintisiz ve uzun yıllar boyunca hizmet verilmesi cihazın kalitesine bağlı bir o kadar da bakımlı olması önem taşımaktadır.

Teknoloji ve özellik sayısı arttıkça paralel olarak arızalar da sıklaşmaktadır. Elektronik fazlalaştıkça konfor artabilir, ancak bunun yanında beraberinde bir takım kolay arıza ve kombi çalışmıyor gibi durumlarda beraberinde gelir. En sık karşılaşılan, elektrik gidip gelmesi sonucu kombi elektronik kart arızası sonucu kombinin çalışmadığı ve servis gerektirdiği gibi durumlardır.

Kombi Çalışmıyor Nedenleri Nedir ?

Kombi arıza yaptığı zaman çalışmıyor olabilir, hatta bazen çalışıyor ve duruyor da olabilir. Sorun her ne olursa olsun, öncelikli olarak kombinin su basıncının az olup olmadığını gözlemekte yarar vardır. Tam sınırda ve çalışmasına engel teşkil edebilecek düzeyde basınç seviyesi kombi çalışmama sorunu yaratabilir. Ancak teknik servis tarafından tamir gerektirecek düzeyde durumlar da söz konusu olabilir.
Örneğin zamanla aşında sonrası ve kendiliğinden ömür bitmesi nedeni ile devridaim pompası eğer bozulma yaptıysa, ya da fan motoru arızası ve ya siviç mekanizmalarında bir tutukluk yaşanırsa kombi çalışmıyor neden diye sorarak ederiz. İşte tam bu nokta da tespiti sonrası gelen kombi servisi personeli size kombi arızası ile ilgili detaylı bilgi verecektir.
Öngörülmesi zor olan ve kombi başında görülmeyen çalışma ya da bazen çalışmama gibi durumlar servisleri tespit konusunda zorlayabilir. O zaman da teknik ekip sizden bazı bilgiler almak isteyebilir. Mesela kombi ne zamandır bu şeklide tutarsız çalışma göstermeye başladı, aniden mi bu arıza medyana geldi, elektrik sorunu yaşadınız mı, gibi bazı bilgiye ihtiyaç olmaktadır.

Kombi Çalışmıyor Kırmızı Işık Yanıyor
Bu tarz olası kırmızı ışık yanması ve kombi çalışmıyor olduğu durumlarda gaz vanaları açık ise kombiye reset atmayı deneyiniz. İkaz lambası ateşleme ile ilgili bir aksaklık olduğunu gösterir ve kombi yanmaz. Ancak kullanıcı olarak sizlerin minik müdahaleleri sonucu düzel olmuyorsa, hemen bir kombi servisi çağırarak sorun için destek almalısınız. Belki basit belki de önemli bir arıza olsun, servisler kırmızı ışık yanması ve çalışmamasına neden olan sorunu en kısa sürede gidereceklerdir. Her marka kombinin kendine has arıza ve bazı kronik problemleri olabilir. En sağlıklı bilgiler servislerden alınabilir.

Kombinin Çalışmasına Engel Olacak Olası Arızalar
 • Kombi beyin ana kart arızaları. Kombi servisi arayınız.
 • Devir daim pompası bozulması ve tamiri gerektirmesi. Servis çağırınız.
 • Ntc ısı sensör arızaları. Teknik servis desteği alınız.
 • Fan motoru kilitlenme sorunu.
 • Hava prostatı takılı kalması, veya arızaları.
 • Bakımı yapılmamış kombi de doğabilecek arıza çeşitleri
 • Kombi gaz valfi yanması, yıpranması gibi tüm genel problemler ne sıcak su ne de kalorifer ısınmasını gerçekleştirmez ve kombi çalışmaz.

+14 Yıllık deneyim ile çözüm ortağınız olmaktan gurur duyuyoruz.

Web Tasarım ve SEO: MOZ TASARIM